Przejdź do treści
Zamów do godziny 13:00 - wyślemy przesyłkę jeszcze tego samego dnia!*
Zamów do godziny 13:00 - wyślemy przesyłkę jeszcze tego samego dnia!*

Język

klejenie szyby uszczelnianie bus ciezarowka wymiana szyby przedniej sklep samochodowy chemia przemyslowa protym sika dystrybutor

Jaki klej wybrać do szyb w samochodach ciężarowych i autobusach?

Istnieje mnóstwo skutecznych klejów do szyb, które wykorzystuje się podczas produkcji pojazdów, i do samodzielnej wymiany szyb w samochodach. Jednak w przypadku pojazdów wielkogabarytowych – ciężarówek czy autobusów – warto wybrać profesjonalne, specjalistyczne rozwiązanie. W końcu to nie tylko większa powierzchnia klejenia, ale też większe siły działające na pojazd i wzmożona eksploatacja. Klej Sikaflex 265 w tej roli spisuje się doskonale, co przekłada się bezpieczeństwo użytkowników i pasażerów pojazdu.

Sikaflex 265, czyli skuteczny klej do szyb w ciężarówce i autobusie

Sikaflex 265 to klej do szyb pełniący również formę uszczelniacza. Jest to preparat jednoskładnikowy, elastyczny, a produkuje się go na bazie poliuretanu. Występuje jedynie w kolorze czarnym, jak większość klei do szyb. Produkt jest łatwy w aplikacji, lecz mimo wszystko przeznaczony dla profesjonalnych użytkowników posiadających doświadczenie i wiedzę odnośnie montażu szyb. Jest odporny na warunki pogodowe i niekorzystne czynniki atmosferyczne (promieniowanie UV, wysoką i niską temperaturę, wilgoć, mróz). Świetnie sprawdza się przy uszczelnianiu spoin zewnętrznych.

Preparat klejąco-uszczelniający Sikaflex 265 jest stosowany zarówno podczas pierwszego montażu (produkcji pojazdu), jak i podczas wszelkich późniejszych napraw. 

Co wyróżnia specjalistyczny klej do szyb w autobusie i samochodzie ciężarowym Sikaflex 265?

Wśród wielu różnych preparatów do klejenia szyb, klej Sikaflex 265 jest szczególnie polecany jako klej do szyb do autobusu i ciężarówki. Kleje poliuretanowe utwardzają się dzięki wilgoci z powietrza. Proces ten następuje nieco szybciej w wyższych temperaturach.

Klej do szyb Sikaflex 265 jest całkowicie odporny na działanie wody, rozcieńczonych kwasów i roztworów alkalicznych. Wykazuje czasową odporność na paliwa, oleje i tłuszcze.

Jak przygotować powierzchnię do klejenia preparatem Sikaflex 265?

Odpowiednie przygotowanie powierzchni przed klejeniem jest istotne w przypadku praktycznie każdego preparatu klejącego. Powierzchnia musi być czysta i sucha. Trzeba usunąć wszelkie zabrudzenia w postaci pyłu, kurzu, oleju, tłuszczu i innych zanieczyszczeń. Ewentualne dodatkowe przygotowanie powierzchni do klejenia zależy od specyfiki konkretnego typu podłoża i może mieć wpływ na trwałość wiązania.

Po oczyszczeniu powierzchni, a jeszcze przed przystąpieniem do klejenia, należy zastosować specjalistyczny aktywator Sika Aktivator 100. To roztwór alkoholu z dodatkiem substancji poprawiających przyczepność łączonych materiałów. Sprawdza się w przypadku materiałów nieporowatych, a więc zwłaszcza szkła. Nakładamy go zarówno na powierzchnię szyby jak i konstrukcji pojazdu. Po wyschnięciu aktywatora kolejnym krokiem przed klejeniem to położenie podkładu. W tym celu możemy zastosować podkład do szyb Sika Primer 206 G+P. Podobnie jak aktywator, nakładamy go na obie powierzchnie. Po nałożeniu primera możemy przystąpić do aplikacji kleju.

Jak aplikować klej Sikaflex 265 do szyb w samochodach ciężarowych? 

Przed przystąpieniem do wklejania szyby w samochodzie ciężarowym czy w autobusie należy zwrócić uwagę na temperaturę otoczenia, podłoża oraz samego preparatu. Można go stosować w temperaturze otoczenia między 10°C a 35°C. Optymalną temperaturą podłoża i kleju (by zachować pełną reaktywność i właściwości aplikacyjne) jest przedział 15-25°C.

Klej Sikaflex 265 najlepiej jest nakładać w formie trójkątnej ścieżki, dzięki czemu spoina będzie miała finalnie jednolitą grubość. Produkt dostępny jest w formie standardowego kartusza 300ml lub folii 600ml, można go zatem aplikować za pomocą pistoletów: ręcznego, pneumatycznego lub elektrycznego. W przypadku przemysłowego wklejania szyb można użyć pojemników (hoboków) o pojemności 23L lub beczek 195L, klej jest wtedy aplikowany z użyciem pompy. 

Należy zwrócić uwagę na czas otwarty kleju i przykleić element przed jego upływem. W aplikacjach w których będziemy chcieli wykonać zewnętrzne uszczelnienie, fugę warto pomóc sobie środkiem Sika®Tooling Agent N pozwoli on nam wygładzić spoinę.

 „Czas otwarty kleju” będzie niższy, gdy jest gorąco i wilgotno. Montaż należy wykonać przed pojawieniem się naskórka na spoinie (około 45 min.).

Jak usunąć klej Sikaflex 265?

Jeśli klej Sikaflex 265 nie zdążył się jeszcze utwardzić, można usunąć go za pomocą preparatu zmywającego Sika Remover-208 lub innego tego typu rozpuszczalnika. Po utwardzeniu powłokę kleju można ściągnąć wyłącznie mechanicznie. Podczas nakładania kleju zalecamy użycie rękawic ochronnych, jeżeli zaś ubrudzimy się produktem, należy jak najszybciej umyć ręce i odsłoniętą skórę wodą i odpowiednim środkiem przemysłowym do czyszczenia rąk lub chusteczkami Sika Handclean.

Czy klej Sikaflex 265 ma jeszcze inne zastosowania?

Standardowo klej Sikaflex 265 stosowany jest do klejenia i uszczelniania szyb w samochodach ciężarowych, autobusach i pojazdach szynowych. Można wykorzystać go do prac naprawczych i uszczelniających w samochodach osobowych. Bez problemu preparat nadałby się także podczas prac budowlano-remontowych. Dzięki swojej wyjątkowej elastyczności świetnie sprawdził by się jako preparat do fugowania oraz do wypełniania szczelin zewnętrznych. Należy jednak pamiętać, że do tego typu zastosowań są produkty o dostosowanych parametrach z działu budowlanego firmy Sika. Zatem sięganie po Sikaflex 265 w innych aplikacjach niż wklejanie szyb nie ma większego sensu.

FAQ

1. Ile kosztuje klej do szyb w samochodach ciężarowych i autobusach?

Jeden z najskuteczniejszych tego typu klejów – Sikaflex 265 – kosztuje w sklepie Protym około 90zł (pojemność 600 ml).

2. Jak stosować klej Sikaflex 265?

Przed klejeniem trzeba oczyścić, odtłuścić i przygotować klejoną powierzchnię. Aby zwiększyć reaktywność kleju, warto zastosować profesjonalny aktywator Sika Aktivator 100 mający za zadanie oczyścić i odtłuścić powierzchnie, a następnie użyć Sika Primer 206 G+P w celu poprawienia trwałości złącza. Klej należy nakładać za pomocą pistoletu, tworząc trójkątną ścieżkę. Szybę należy zamontować, zanim na powłoce kleju utworzy się naskórek.

3. Kto może używać kleju Sikaflex-265?

Klej Sikaflex 265 to preparat dla profesjonalistów, którzy dysponują dużą wiedzą i doświadczeniem w zakresie montażu i wymiany szyb w pojazdach ciężarowych, autobusowych czy szynowych. Przed klejeniem należy przeprowadzić testy dla rzeczywistego podłoża i warunków.

Następny artykuł Jaka fuga najlepsza? - Ranking fug 2024