Przejdź do treści
Zamów do godziny 13:00 - wyślemy przesyłkę jeszcze tego samego dnia!*
Zamów do godziny 13:00 - wyślemy przesyłkę jeszcze tego samego dnia!*

Język

Hydroizolacja łazienki - izolacja przeciwwilgociowa

Hydroizolacja łazienki - izolacja przeciwwilgociowa

Hydroizolacja łazienki to izolacja przeciwwodna i przeciwwilgociowa, czyli ograniczenie przenikania wody i pary wodnej przez nieszczelności w pomieszczeniu. Zabezpieczamy w ten sposób nie tylko własne mieszkanie, ale także zapobiegamy zalaniu lokali znajdujących się pod nami. Wyjaśniamy, jaka hydroizolacja do łazienki będzie najlepsza i jak ją prawidłowo wykonać.

hydroizolacja łazienek

Co daje nam właściwie wykonana hydroizolacja łazienki?

Czy izolacja przeciwwodna to opłacalna i potrzebna inwestycja? Odpowiedź na to pytanie najlepiej obrazują negatywne skutki braku hydroizolacji łazienki:

 • przenikanie wody i wilgoci do pomieszczeń sąsiadujących z łazienką - nie tylko w Twoim domu czy mieszkaniu, ale także u sąsiadów;
 • niszczenie elementów konstrukcyjnych, które są narażone na wpływ wilgoci - ścian, stropów, podłóg;
 • brzemienne w skutkach zalania;
 • idealne środowisko do rozwoju pleśni i innych grzybów, które mogą prowadzić do problemów zdrowotnych, a ich likwidacja do drogiego i czasochłonnego remontu;
 • odpadająca glazura i terakota oraz inne nieestetyczne zmiany w łazience.

Łatwo dojść do wniosku, że hydroizolacja ma znacznie więcej plusów niż minusów (do których należy tylko poświęcenie czasu i funduszy). Zapewnia skuteczne zabezpieczenie ścian i podłóg przed wilgocią z powodu dodatkowej warstwy ochronnej pod płytkami.

Szczególnie narażone na powyższe problemy są osoby, które mają prysznic bez brodzika. Same płytki i fugi nie stanowią wystarczającego zabezpieczenia przed wodą. Co gorsza, woda, która gromadzi się pod płytkami ceramicznymi, nie daje o sobie znać od razu - zwykle skutki nieszczelności uwidaczniają się, gdy zniszczenie jest już bardzo zaawansowane i pojawia się pleśń lub po prostu zalewamy sąsiada.

Jak działa izolacja łazienki?

Hydroizolacja prysznica, zlewu, ścian i podłogi ma jeden główny cel - zatrzymanie kropel wody na powierzchni poszczególnych elementów łazienki. Układanie płytek i innych elementów dekoracyjno-wykończeniowych planuje się dopiero po zrobieniu hydroizolacji łazienki. Żeby woda nie dostała się do kolejnych warstw, na wyżej wymienione miejsca nakładamy specjalne materiały, tzw. powłoki izolujące, które hamują jej przenikanie, a dopiero potem płytki. Hydroizolację łazienki wykonuje się więc podczas budowy od zera lub gruntownego remontu.


Co dzieje się z wodą, która dzięki izolacji pozostaje na powierzchni całej podłogi, płytek i fug? Jest odprowadzana z pomieszczenia za pomocą wentylacji. Hydroizolacja łazienki musi więc iść w parze ze sprawnym systemem przepływu powietrza.

Czy cała łazienka musi być pokryta powłokami izolującymi wilgoć? Najbardziej newralgicznymi punktami są strefy mokre narażone na bezpośredni kontakt z wodą. Do wykonania hydroizolacji używa się w ich przypadku specjalnych opisanych niżej preparatów. Do pozostałych stref, czyli tzw. wilgotnych, odpowiednią ochronę zapewnią płytki lub farby łazienkowe.

Strefy mokre wymagające dokładnej izolacji łazienki to:

 • cała podłoga,
 • ściany wokół wanny, umywalki, kabiny prysznicowej,
 • łączenia przy wannie, umywalce, brodziku,
 • naroża ścian,
 • styk płytek z innymi materiałami (np. z lustrem),
 • krawędzie kołnierzy kauczukowych (w instalacjach przechodzących przez stropy i ściany w łazience).
uszczelnianie w łazience

Czego potrzebujesz do wykonania hydroizolacji łazienki?

Na liście zakupów do wykonania hydroizolacji łazienki musi się znaleźć:

 • zaprawa wyrównująca,
 • grunt (opcjonalnie),
 • taśma uszczelniająca,
 • mankiety / kołnierze uszczelniające, 
 • folia w płynie do przyklejenia taśm i kołnierzy w newralgicznych miejscach,
 • folia w płynie, masa poliuretanowa lub inny materiał izolujący do pozostałych stref mokrych,
 • pędzel lub wałek malarski.

Jeśli łazienka jest wyposażona w ogrzewanie podłogowe, wybieramy folię odporną na wysoką temperaturę.

gruntowanie łazienki

Hydroizolacja łazienki krok po kroku

Precyzyjnie wykonana izolacja przeciwwilgociowa zapobiega przenikaniu wody w głąb ścian i podłogi przez wiele lat. Wyjaśniamy więc, jak wygląda hydroizolacja łazienki krok po kroku:

1. Wyczyszczenie i wyrównanie powierzchni

Na ściany i podłogę będzie nakładana szczelna powłoka izolacyjna - od niej zależy cały efekt, dlatego na początek przygotuj podłoże. Powierzchnia pod materiały do hydroizolacji musi być więc czysta i równa. Nie ma tu miejsca na drobinki i plamy. Usuwamy kurz, pył i resztki farby lub innych materiałów wykończeniowych. Jeśli już doszło do pojawienia się pleśni w łazience i odkryjemy to dopiero podczas remontu, z pomocą przychodzą odpowiednie substancje chemiczne.

Sprawdź twardość powierzchni. Musimy ją wyrównać (np. za pomocą specjalnej zaprawy). Usuwamy ubytki i zarysowania, skuwamy odspojenia, matowimy tynk i jastrych. Ponadto izolacja podpłytkowa może być wykonana tylko na suchym podłożu.

2. Zagruntowanie powierzchni pod izolację

Czyste, równe i suche podłoże można najpierw zagruntować w razie potrzeby. Jeśli powierzchnia jest bardzo chłonna, tak jak np, gips, można zastosować grunt systemowy. Dzięki niemu izolacja pod płytki do łazienki będzie miała jeszcze lepszą przyczepność. Emulsję nakładamy przy pomocy wałka lub pędzla malarskiego, najlepiej dwie warstwy w odstępie czasu. Czekamy, aż grunt wyschnie zgodnie z zaleceniami producenta.

3. Hydroizolacja narożników i przejść rur

Całą izolację należy wykonać z dużą precyzją, ale kluczowe znaczenie ma warstwa uszczelniająca w newralgicznych punktach w strefach mokrych - narożach ścian, miejscach łączeń ścian z podłogą, wylotów instalacji i przejść rur. Będą Ci potrzebne:

 • taśma uszczelniająca z powlekanej tkaniny poliestrowej - w miejscach styku ścian z podłogą wklejamy ją wzdłuż obwodu łazienki,
 • kołnierz uszczelniający - do wewnętrznych i zewnętrznych narożników łazienki i przejść dla rur.

Taśmy izolujące i kołnierze uszczelniające są przyklejane za pomocą folii w płynie. Zaczynamy od nakładania folii w miejscu na taśmę lub kołnierz, które następnie przyklejamy.

4. Hydroizolacja całej łazienki

Po zabezpieczeniu narożników, miejsc styku i okolic instalacji czas na pokrycie wszystkich stref mokrych warstwą izolacyjną. Mamy do wyboru różne rozwiązania:

 • folia w płynie - specjalne masy do hydroizolacji zwane foliami w płynie są robione na bazie dyspersji polimerowych. Do wykonania takiej hydroizolacji potrzebujesz wałka malarskiego lub pędzla. Najpierw dobrze mieszamy masę. Nakładamy pierwszą warstwę, mocno wcierając ją na całej podłodze, ścianach, przy kabinie prysznicowej, wannie i umywalce na grubość ok. 1 mm. Robimy proste, równoległe pasma. Czekamy kilka godzin zgodnie z zaleceniami producenta i nakładamy kolejną warstwę folii w płynie. Co ważne - druga warstwa powinna być nakładana prostopadle do pierwszej, żeby stworzyć elastyczny, bezspoinowy i szczelny system;
 •  

 • płynna membrana poliuretanowa - również zapewnia świetną izolację, jest bardzo trwała i pozwala posadzce „oddychać”. Nakładamy ją też wałkiem lub pędzlem albo stosujemy natrysk hydrodynamiczny. O wytrzymałości membrany świadczy jej popularność w hydroizolacji basenów, dachów i tarasów;
 •  

 • elastyczny szlam uszczelniający - tzw. mikrozaprawa musi być najpierw rozrobiona jak zwykła zaprawa cementowa i zmieszana z wodą. Nakładamy również dwie warstwy za pomocą metalowej pacy, pędzla, wałka lub szczotki dekarskiej. Pierwszą kładziemy na zwilżoną powierzchnię, a drugą - trochę grubszą - od razu bez czekania na wyschnięcie pierwszej.

 • układanie płytek


  5. Układanie płytek

  Hydroizolacja kabiny prysznicowej, ścian, podłogi i innych mokrych stref musi wyschnąć, zanim przejdziesz do prac glazurniczych i układania płytek. Najpierw przygotowujemy zaprawę - instrukcję znajdziesz na opakowaniu. Trzeba ją połączyć z wodą w odpowiednich proporcjach za pomocą mieszadła elektrycznego i nanosimy na ścianę metalową pacą. Następnie nakładamy płytki, zachowując szczególną ostrożność, żeby nie uszkodzić warstwy hydroizolacyjnej.

  6. Fugowanie

  Żeby hydroizolacja łazienki była jeszcze skuteczniejsza, zrób fugi ze specjalnej zaprawy spoinującej, dzięki której powierzchnia nie będzie nasiąkać wodą. Wybierz środek, który ma substancje biobójcze, a nie dopuścisz do powstania pleśni. Spoiny przy wannie, brodziku, zlewie i na styku okładziny z innymi tworzywami można wykonać z silikonu sanitarnego. Po nałożeniu zaprawy fugowej wyczyść powierzchnię płytek.

   

  hydroizolacja łazienki

  FAQ:

 • Hydroizolacja łazienki - czy warto ją wykonać?
 • Zdecydowanie tak - zabezpiecza łazienkę przed rozwojem pleśni, a sąsiadujące z nią pomieszczenia przed zalaniem. Dzięki izolacji przeciwwodnej i przeciwwilgociowej elementy konstrukcyjne łazienki nie są narażone na przenikanie wody, a co za tym idzie - zniszczenia.

 • Jak powinna być wykonana hydroizolacja łazienki?
 • Czyścimy i wyrównujemy powierzchnię. Przyklejamy taśmę i kołnierze uszczelniające w narożach ścian, w okolicach instalacji, miejscach styku ścian z podłogą i płytek z innymi materiałami. Kładziemy folię w płynie lub inny preparat izolujący na całą powierzchnię stref mokrych - przy zlewie, wannie, brodziku itp.

 • Czy można samemu wykonać hydroizolację łazienki?
 • Tak, ale nie jest to zadanie łatwe. Izolacja łazienki musi być wykonana profesjonalnie, żeby w ogóle przyniosła efekty. Najlepiej więc powierzyć ją w ręce fachowców, którzy mają doświadczenie i wiedzę w temacie budownictwa.

  Poprzedni artykuł Remont tarasu – jak naprawić uszkodzenia?
  Następny artykuł Protym oficjalnym dystrybutorem maszyn LIGCHINE