Przejdź do treści
UWAGA! W dniach 30-31.05 jesteśmy nieczynni.
UWAGA! W dniach 30-31.05 jesteśmy nieczynni.

Język

Remont tarasu – jak naprawić uszkodzenia?

Remont tarasu – jak naprawić uszkodzenia?

Niedzielne śniadanie, przerwa w pracy na kawę, piątkowe spotkanie z przyjaciółmi – to tylko niektóre z zastosowań tarasu, który jest wielofunkcyjnym elementem naszych domów i mieszkań. Dlatego tak ważne jest, żeby nie odkładać naprawy tarasu na później. Jak przebiega remont tarasu w zależności od jego budowy? Wyjaśniamy.

Kiedy konstrukcja tarasu wymaga naprawy?

Nawet drobnych uszkodzeń, które nie wpływają zbytnio na walory wizualne konstrukcji, nie warto ignorować. Z wierzchu taras jest narażony na zamarzanie i działanie promieni słonecznych, a z kolei do warstwy tarasu sąsiadującej z gruntem może przenikać wilgoć. Najczęstsze uszkodzenia to:

 • pęknięte fugi lub płytki,
 • zawilgocona posadzka,
 • przeciekająca hydroizolacja,
 • zalane ściany budynku pod tarasem,
 • naprężenia termiczne,
 • korozja słupków balustrady.

Renowacja tarasu na betonowej płycie

Betonowe podłoże wylane na gruncie jest zwykle pokryte płytkami ceramicznymi. Płytki z czasem mogą się uszkodzić, a fugi wykruszyć. Naprawa fug na tarasie jest nieco prostsza – na początku można je po prostu oczyścić i usunąć luźne części posadzki. Powstałe szczeliny należy wypełnić zaprawą spoinową, najlepiej dobierając ten sam kolor co pozostałe fugi. Jeśli uszkodzenia spowodują nieszczelności na styku tarasu ze ścianą albo wokół słupków balustrady, uzupełnia się je poliuretanem - Sikaflex 11FC lub fugą.

Problemem nie jest też wymiana pojedynczej płytki – schody zaczynają się przy uszkodzeniach na większej części posadzki. Czeka nas skucie starej nawierzchni, naprawa betonu (system Sika Repair) i ułożenie izolacji podpłytkowej (Sika Bond T8, Sikalastic 152). Dopiero wtedy kładziemy nowe płytki. Jeśli problemem nie jest tylko posadzka, ale także konstrukcja tarasu, może to oznaczać, że podbudowa nie została dostatecznie zagęszczona lub zbudowano ją z nieodpowiednich materiałów.

Jakie płytki wybrać? Koniecznie mrozoodporne, antypoślizgowe i o niskiej nasiąkliwości. Dobrze, jeśli będą również trudno ścieralne – ich wygląd będzie dłużej cieszył oko. Żeby płytki się nie odspajały, zaprawa klejowa (przykładowo Sopro No.1 Extra) musi być równomiernie rozprowadzona. Po dociśnięciu płytek zaprawa może wydostać się na powierzchnię, dlatego niezbędne jest szpachlowanie i wyrównanie powierzchni.

Gruntowny remont tarasu nad pomieszczeniem

Uszkodzenie tarasu zarówno nad pomieszczeniem ogrzewanym, jak i nieogrzewanym skutkuje zaciekami w domu czy mieszkaniu. Zagrożona jest nie tylko elewacja, ale także wnętrze budynku. Gdy cała izolacja przeciwwodna ulegnie zniszczeniu, nie unikniemy gruntownej naprawy tarasu. Czasem jednak potrzebne jest tylko poprawienie uszczelnienia strefy brzegowej, jeśli źle uszczelniono krawędzie bądź styk ze ścianą.

Jeśli hydroizolacja tarasów ma być wykonana nad pomieszczeniem ogrzewanym, najpierw będzie trzeba położyć ocieplenie, a dopiero potem płytę z betonu zmieszanego z preparatem uszczelniającym i mrozoodpornym. Z kolei remont tarasu nad pomieszczeniem nieogrzewanym nie wymaga inwestycji w ocieplenie.

W warstwie kleju do płytek ceramicznych na brzegach tarasu należy zamontować okapnik z blachy. Żeby chronić elewację przed zaciekami, do wykańczania brzegów tarasu używa się specjalnych profili tarasowych czołowych i narożnikowych.

Etapy naprawy tarasu na gruncie

Posadzka z kostki lub płytek może się zapadać, ale w większości przypadków będzie to wina źle wykonanej podbudowy, która nie została prawidłowo zagęszczona. Warstwy tarasu muzą być ułożone od nowa:

 1. Rozbieramy całą konstrukcję tarasu – usuwamy stare warstwy.
 2. Układamy utwardzone i przepuszczalne podłoże oraz pasy geowłókniny.
 3. Usypujemy 20 cm żwiru lub kruszywa łamanego.
 4. Kładziemy warstwę podsypki piaskowej, wyrównujemy ją i zagęszczamy.
 5. Układamy betonową kostkę lub płyty tarasowe. Niezbędna jest impregnacja posadzki – fabryczna lub wykonana w trakcie remontu tarasu.
 6. Wypełniamy przestrzenie w posadzce drobnym piaskiem.

Z kolei tarasy drewniane na gruncie lub płycie betonowej mogą mieć źle zaimpregnowane deski, które zaczną butwieć. Jeden element można wymienić, ale jeśli zniszczy się cała konstrukcja, nie obejdzie się bez rozebrania i naprawy tarasu w całości.

Poprzedni artykuł Masz uszkodzoną posadzkę? Mamy sposób jak to naprawić!
Następny artykuł Hydroizolacja łazienki - izolacja przeciwwilgociowa